Kayseri’de KÜBA devrimi

Milliyet 23.12.2014 

ABD ile Küba arasındaki ilişkiler normalleşirken, Türkiye ve Küba arasında da dünya çapında etkisi olacak bir yatırımın temeli atılıyor. Kübalılarla ortaklık kuran Hasbiotech İlaç firması,Kayseri’de dünyanın ilk Hepatit C aşısını üretmeye hazırlanıyor. Tedavisi için yılda 18 milyardolarlık harcama yapılan hastalığa karşı üretilecek aşı Kayseri’den tüm dünyaya ihraç edilerek 1 milyar dolarlık gelir elde edilecek.
Kocaeli ve Konya’daki fabrikalarında vasıflı ve parlak çelik üreten Hasçelik ile Küba’daki tek Türk firması Giraylar A.Ş.’nin ortaklığıyla kurulan Hasbiotech İlaç’ın Erciyes Teknopark’ta kuracağı ilaç fabrikasının temeli şubat ayında atılacak.

Orijinal ilaç üretecek
Hasbiotech Genel Müdürü Seyfullah Dağıstanlı, ilk etapta 10 milyon euro’ya malolacak yatırım hakkında şu bilgileri verdi:
“Yatırım grubumuz Hasçelik, yeni yatırım alanları ararken, Türkiye’de pahalı olan ilaçların muadillerini üretme fikri gündeme geldi. Küba’daki tek Türk firmasının sahibi olan Ömer Giray’ın tavsiyesiyle Küba’ya gidildi. Küba’nın orijinal ilaçlara sahip olması çok çarpıcı geldi ve Kübalılarla anlaşma sağlandı. Türkiye’de ilk kez molekülünü oluşturarak orijinal ilaç üreteceğiz. Böylece Kayseri, bir biyoteknoloji merkezi olacak.”

Tedavisi ucuzlayacak
Orijinal ilaç arayışında Hepatit C aşısı üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Dağıstanlı, şunları söyledi:
“Çok yakın zamana kadar Hepatit C hastalığını tedavi edebilen bir ilaç yoktu. Çok yeni bir ilaç çıktı. Bu ilaçla 3 aylık tedavinin maliyeti 100 bin liraya çıkıyor. Biz ise Kayseri’de üreteceğimiz Hepatit C aşısını 100 dolara satacağız. Dünyada henüz bu aşıyı yapan başka ilaç firması yok. Biz koruyucu tedavi yöntemi olan aşı sayesinde hem hastalığın yayılmasını önleyeceğiz, hem de hastalığa yakalanılması halinde yüksek tedavi masrafından kurtaracağız.”

Teknoloji Küba’dan
Aşı üretimi için gereken teknolojinin Küba’dan sağlanacağını kaydeden Dağıstanlı, “Biz de Türk tarafı olarak aşının klinik çalışmalarını yapacağız” dedi. Dağıstanlı, şöyle devam etti:
“Yaptığımız araştırmalarda, biobenzer dediğimiz birçok ilacın arkasında Küba’nın olduğunu gördük. Çin, Hindistan ve İran’ın ürettiği ilaçların arka planında Küba’nın olduğunu anladık. Muadil ilacın yanında kendi orijinal ilaçlarını da üretiyorlar. Kayseri’deki yatırım Kübalıların AB pazarına girmeleri anlamına da geliyor.”

Che de doktordu
Küba Devrimi’nin kilit isimlerinden Ernesto ‘Che Guevara’ da bir doktordu. Arjantinli olan Che, Buenos Aires Üniversitesi’nde tıp eğitimi alırken Latin Amerika’da dünya görüşünü etkileyecek iki geziye çıktı. Bu sırada yaygın fakirlik, açlık ve hastalığa şahit olan Che, 1953 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 1959’da Fidel Castro liderliğinde Küba’da yönetimi ele geçirdiler. 1965’ten itibaren dünyada devrimci hareketlere destek olan Che, 1967’de Bolivya’da öldürüldü.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir