Küba’nın Biyoteknoloji Devrimi

Fortune Dergisi tarafından Maida Mauri Pérez ile yapılan röportajda.

Mayda Mauri Pérez, Türkiye’deki Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) benzeri bir Küba kuruluşu olan Bio-CubaFarma’nın direktörüdür.

Mayda Mauri Pérez’in Fortune dergisine verdiği röportajda, Küba’nın dünya farmasötik devlerinin ilgisini çektiğini vurgulayan Mayda Mauri Pérez, 1992 ve 2008 yılları arasında Kübalı bilim insanları tarafından 51 ilaca ilişkin 103 klinik araştırma gerçekleştirildiğini söylüyor.

Pérez, Küba’nın farmasötik sektöründeki teknolojik ilerlemesini şu şekilde anlatıyor:

“Küba, lokal olarak üretilen birçok jenerik ilacıyla güçlü bir biyoteknoloji endüstrisine sahip. Küba’nın Menenjit B Aşısı 15 ülkeye ihraç ediliyor ve geliştirilen yeni adjuvanlarla (bağışıklık tepkisini arttırmaya yardımcı ajan) kullanılan aşıların etkinliğini arttırmak planlanıyor. Küba’da IV enfeksiyon çok düşük (yüzde 0.1). Biz, HIV virüsünün anneden çocuklara geçişini engelleyen bir ülkeyiz. Her Kübalı ihtiyaç duyduğunda gerekli tedaviye erişebiliyor. Buna karşın, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar Küba’da başlıca ölüm nedenlerinden. Diğer taraftan, Küba Kanser Aşı Programı Moleküler İmmünoloji Merkezi (CIM) bünyesinde sekiz terapötik aşının altısının klinik araştırmaları sürüyor. Havana İmmünoassay Merkezi (CIE) ondokuz farklı hastalığı teşhis edebilen, izleyebilen ve değerlendirebilen otuz üç tanı testine sahip. Kübalı çocukların, otuz üç farklı aşının sağladığı geniş koruma altında dünyada en çok aşıya sahip olduklarını söyleyebilirim.”

Küba’nın birçok ülkeye biyoteknoloji altyapısı ve “know-how” transferi gerçekleştirdiğini ve bunların ihtiyaçlarını lokal olarak karşılayabildiğini belirten Mayda Mauri Pérez, Türkiye’nin bu ülkeler arasında bulunduğunu ifade ediyor ve ekliyor:

“Hasbiotech ile birlikte Türkiye’ye teknoloji transferi üzerinden orijinal yeni molekül ortaklığı gerçekleştiriyoruz. Son yıllarda biyoteknoloji alanında diğer ülkelerle ortaklıklar kurmaya başladık. Küba’da üretilen ve pazarda bulunabilen Akciğer Kanser Aşıları olan CimaVax ve Racotumomab’ın klinik araştırması, özel bir anlaşmayla Amerika’nın seçkin enstitülerinden biri olan Roswell Park tarafından gerçekleştirilecek. Bunun yanında, yetkili merciler, intralezyonal uygulanan ve Diyabetik Ayak Ülseri tedavisinde kullanılan rekombinan Epidermal Büyüme Faktörünün klinik araştırmalarının Birleşik Devletlerde 2014’te yapılmasını onayladı. Rusya ve Çin’le biyoteknoloji alanında stratejik işbirliği anlaşmaları imzaladık.”

Küba, 1980’lerin başından bu yana eğitim programına başlayarak profesyonel bir bilimsel altyapı oluşturdu ve bunu biyoteknolojide gelişme stratejisi izledi. 1981’de spesifik olarak başlatılan “Biyolojik Cephe” projesi altında farklı alanlardan bilimsel kurumlar dahil edildi. 1980 ve 1990 arasında, Küba’da, Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (CIGB), Laboratuvar Hayvanları Üretim Merkezi (CENPALAB), Ulusal Biyopreparasyon Merkezi (BIOCEN) ve İmmünoloji Araştırma Merkezi ve Moleküler İmmünoloji Merkezi (CIM) gibi önemli bilim merkezleri kuruldu. Ek olarak, biyoteknoloji endüstrisine eklenecek şekilde mevcut kurumlar şekillendirildi.

Fortune Turkey Pharmaceuticals 2016 – Industry Explorations

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir